کاربری
کاربر گرامی به انجمن ژرف اندیشان نخستین انجمن تخصصی فنی کارخانجات تولید خوش آمدید . اگر این نخستین بازدید شما از سایت است , لطفا ثبت نام کنید:
سلام مهمان گرامی
برای استفاده از تمام امکانات سایت ژرف اندیشان میبایست
از طريق این لینک عضو شوید.
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: طریقه تعمیر لامپهای کم مصرف

 1. #1
  مدیر انجمن
  تاریخ عضویت
  Nov 2014
  نوشته ها
  18
  تشکر
  11
  تشکر شده 28 بار در 18 پست

  طریقه تعمیر لامپهای کم مصرف

  با سلام امروز میخوام چیزی رو آموزش بدم که خیلی سادس حتی میتونید کسب درامد کنید.

  آموزش تعمیر لامپ کم مصرف

  در لامپ کم مصرف ، ولتاژمتناوب 220 ولت بعد از ورود به مدار به وسیله یک پل دیود و خازن یکسو و صاف شده به دو ترانزیستور سویچینگ اعمال می شود و دو ترانزیستور های سویچینگ این ولتاژ دی سی را به ولتاژ ac(تقریبا مربعی) با فرکانس بالا تبدیل میکنند. سپس این ولتاژ به یک سلف اعمال میگردد (در لحظه اول ) و ولتاژ زیادی بوجود می اید این ولتاژ به سیم های حباب ( سیم های داخل مهتابی )اعمال شده و باعث فعال شدن مواد فلور سنت می شود بعد از یک زمان بسیار کوتاه که سلف میرا شد همه چیز به حالت عادی برمیگردد و لامپ روشن می ماند.بعد از این زمان عملکرد مدار مانند مهتابی عادی است .

  ولتاژ 220 ولت از طریق فیوز f1 و سلف l2 به یک پل دیود اعمال میشه تا یکسو بشه ، نقش فیوز حفاظت از لامپ در برابر ولتاژ اضافه هست و نقش سلف نیز حذف نویز های است که توسط ترانزیستور ها روی شکل موج جریان برق شهر ایجاد میشه( معمولا یک خازن نیز با ورودی موازی میکنند ، این خازن و سلف تشکیل یک فیلتر به نام emi میدن که باعث میشه توان غیر مصرفی ( یا راکتیو) از شبکه کشیده نشه ، خازن بعد از پل دیود نقش صاف کردن ولتاژ رو داره ، ولتاژ دو سر خازن 380 ولت dc هست ، که اگه بهش دست بزنی برق میگردت .نقش دیود d2و دیود d3 فقط محافظت از ترانزیستور های q1 و q2 در برابر ولتاژ برگشتی سلف است.

  خرابی لامپ های کم مصرف به دو قسمت مربوط می شود:

  1- خرابی های مربوط به حباب(لامپ)
  2- خرابی های مربوط به بالاست

  1- خرابی های مربوط به حباب
  حباب لامپ های کم مصرف شامل خرابی های متفاوتی می شود. برخی از این خرابی ها از ابتدا در حباب بوده و برخی دیگر به علت استفاده در زمان پیش می آید.
  برخی از حباب لامپ های کم مصرف دارای فشار گاز بیشتری نسبت به حباب های دیگر هستند.این مشکل به هیچ عنوان قابل اندازه گیری نیست و بعد از نسب بالاست بر روی حباب و از بین رفتن بالاست مشخص خواهد شد.
  این نوع حباب ها از ابتدا مشکل دارند و قابل تشخیص نمی باشد ولی برخی از خرابی های لامپ های کم مصرف که مربوط به حباب لامپ می باشد، بعد از مدت طولانی رخ خواهد داد.
  در این نوع خرابی ها، لامپ قابل تعمیر نمی باشد زیرا به احتمال زیاد فیلامنت های حباب از بین رفته است و یا گاز داخل لامپ قدرت یونیزه شدن خود را از دست داده است.
  در کل خرابی های مربوط به حباب، قابل رفع نمی باشد و فقط یک کارشناس می تواند تشخیص دهد که آیا خرابی لامپ مربوط به حباب است یا مربوط به بالاست می باشد؟ زیرا در اغلب موارد که حباب معیوب است، بالاست را هم معیوب می کند.
  البته سازندگان لامپ ها می توانند در کمترین زمان مشکلات آن را بر طرف کنند ولی حباب مشکل دار را دیگر نمی توان مجدد استفاده کرد در حالیکه بالاست های مشکل دار را می توان حد زیادی تعمیر نمود

  2- خرابی های مربوط به بالاست
  خرابی های مربوط به بالاست را می توان راحت تر برطرف نمود. برخی از خرابی های بالاست ها مربوط به طراحی بالاست می باشند. به این معنی که طراحدر محاسبات خود دچار اشتباه شده است و مقادیر اشتباهی را برای قطعات انتخاب کرده است. برای مثال اگر مقدار خازن احتراق اشتباه انتخاب شود، فرکانس رزونانس تغییر رده و در صورت نزدیک شدن این فرکانس به فرکانس کاری مدار، امکان سوختن بالاست ها بسیار افزایش می یابد. همچنین این مشکلات می تواند در صورت انتخاب نادرست بقیه قطعات مدار هم اتفاق بیوفتد.
  یکی از خرابی های معمول در لامپ های کم مصرف که برای مصرف کننده گان هم گول زننده می باشد، رعایت نکردن نسبت "جریان لامپ به جریان فیلامنت" توسط طراح می باشد.
  همانطور که قبلا هم شرح داده شد، اگر جریان زیادی از فیلامنت ها عبور کند، الکترون بیشتری ساطع می شود، لذا لامپ بسیار درخشان تر به نظر می رسد در حالی که این کار باعث از بین رفتن سریع تر فیلامنت ها شده و طول عمر لامپ به شدت کاهش می یابد همچنین این عمل باعث داغ شدن بیش از حد فیلامنت ها و داغ شدن شیشه نزدیک به آنها می شود که باعث می شود پلاستیک نگه دارنده حباببه مرور زمان ذوب شده که این امر ممکن است باعث آتش گرفتن لامپ هم بشود.
  در شکل های زیر شما نمونه هایی از این نوع لامپ ها را مشاهده می فرمایید  مراحل تعمیر بالاست

  1- فیوز مدار را تست کنید باید اتصال کوتاه باشد در غیر این صورت (اتصال بینهایتOL)یعنی فیوز سوخته اگر فیوز سوخته بود میتوانید یک تکه سیم نازک جایگزین کنید.

  2- دیود های تغذیه مدار را با اهم متر تست کنید(دیود پل) (نباید از هیچ سمتی اتصال کوتاه باشد) برای اطمینان بیشتردیودرا از مدار خارج کنید

  3- تمامی خازن های مدار را تست کنید.خازن های الکترولیتی را دقت کنید که باد نکرده باشد اگر باد نکرده بود با اهم متر هم تست کنید. راه تست خازن های سرامیکی هم این جوریه که اگز به اهم متر وصل کردید اهم متر باید حالت اتصال بی نهایت را داشته باشد(OL)نشان دهد.

  4- دیود های روی بیس و امترترانزیستور را از مدار خارج کنید و خارج از مدار تست کنید.

  5- مقاومت های روی کلکتور بیس امیتررا با اهم متر تست کنید بهتر است که مقاومت ها از مدار خارج شود.اگر میخواهید روی برد مقاومت ها را تست کنید باید مقداری را که اهم متر نشان میدهد با مقداری که روی خود مقاومت نوشته باید یه کمی کمتر یا بیشتر باشد اگر بیش از 20واحد اختلاف داشتند بعنی مقاومت سوخته.

  6- دیگر مقاومت ها و دیود های داخل مدار را با اهم متر تست کنید.

  7- دو عدد ترانزیستور های مدار را تست کنید بهتر است که ترانزیستور را با تستر مخصوص خودش تست کنید

  در کل برای تعمیر بالاست ابتدا باید قطعات را چک نمود و بعد تصمیم گیری نمود ولی اصولا ترانزیستور ها و مقاومت های بیس و امیتر در بالاست ها آسیب می بینند چون ترانزیستور ها اغلب در صورت اضافه جریان می سوزند که باعث از بین رفتن مقاومت های امیتر و بیس خواهند شد.
  در موارد خاص، چوک و خازن های سرامیکی آسیب می بینند مگر اینکه جنس آنها مرغوب نباشد یا گرمای داخل پلاستیک شل خیلی زیاد شده باشد. همچنین در موارد بسیار نادر، دیاک و خازن الکترولیت صدمه می بینند.
  دیودهای یکسو ساز ورودی هم در مواقع اضافه جریان خواهند سوخت. به همین علت در برخی موارد باید تقریبا تمامی قطعات یک بالاست تعویض شود.

  پایان
  تصاوير پيوست شده
  • نوع فایل: jpg 22.jpg (59.6 کیلو بایت, 26 نمايش)
  • نوع فایل: png luxar11w.png (11.9 کیلو بایت, 23 نمايش)
  • نوع فایل: jpg 1.jpg (45.7 کیلو بایت, 17 نمايش)
  • نوع فایل: gif 2.gif (72.7 کیلو بایت, 17 نمايش)
  • نوع فایل: jpg 3.jpg (4.7 کیلو بایت, 17 نمايش)
  • نوع فایل: jpg b_online.jpg (7.7 کیلو بایت, 17 نمايش)
  ویرایش توسط سعید ابراهیمی : 11-20-2014 در ساعت 02:06 PM

 2. کاربران زیر 5 از شما بابت سعید ابراهیمی پست کاربردی تشکر کرده اند:

  hadi222 (07-30-2016),morteza samadi (01-08-2015),n.alborzi (11-24-2014),محمود سلحشور (11-20-2014),عاطفه (08-09-2015)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
درباره ما

-----------اولین انجمن تخصصی خدمات صنعتی------------ ----------------تالار گفتمان ژرف اندیشان-------------------

ارسال پیام به مدیر سایت
دوستان ما
لینک های مفید
ابزار ها
session بارگذاری مجدد کد امنیتی مندرج در تصویر را وارد کنید: